Konsumimi i avokados gjatë shtatzënisë sjellë përfitime të mëdha, zbulon studim i fundit

Konsumimi i avokados gjatë shtatzënisë sjellë përfitime të mëdha, zbulon studim i fundit

Ndoshta nuk është për t’u habitur që gratë shtatzëna po këshillohen të hanë më shumë nga fruti avokado.

Avokado është një superushqim i pasur me yndyrna të mira, të pasura me fibra dietike dhe një burim i shkëlqyeshëm i folateve shkruan Bellybelly.au përcjell Gazeta Shneta.

Folati është veçanërisht i rëndësishëm gjatë shtatzënisë së hershme, sepse mund të zvogëlojë rrezikun e defekteve të lindjes.

Një studim i ri, i botuar në revistën Nutrients, shqyrtoi rolin e avokados në dietat e grave shtatzëna dhe gjidhënëse.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Sipas studimit:

“Avokadot janë unike në mesin e frutave dhe perimeve, ato përmbajnë sasi shumë më të larta të lëndëve ushqyese kryesore si folate dhe kalium, të cilat normalisht nuk konsumohen në dietat e nënave.

“Avokadot përmbajnë gjithashtu sasi më të larta të disa përbërjeve jo-thelbësore, të tilla si fibra, yndyrna mono-të pangopura dhe antioksidantë të tretshëm në lipide, të cilat kanë qenë të gjitha të lidhura me përmirësime në shëndetin e nënës, rezultatet e lindjes dhe / ose cilësinë e qumështit të gjirit”.

Specialisti i sistemit riprodhues dhe nutricionisti, Doktor. Andrew Orr thotë se: “Në të vërtetë nuk mund të hani shumë prej tyre! Ato janë plot me yndyrna të mira (vajra omega), proteina, enzima, aminoacide, vitamina dhe më shumë dhe si të tilla janë të shkëlqyeshme si një vakt më vete, një smoothie jeshile, ose në vend të ëmbëlsirave.

Ai shton se: “Në një nivel të ilaçeve tradicionale kineze, avokado është lëndë ushqyese si për mitrën ashtu edhe për foshnjën. Avokado duhet të hahet patjetër gjatë shtatzënisë – dhe është një ushqim i shkëlqyeshëm edhe për fertilitet”. /Gazeta Shneta/

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *