Kongresi konfirmon Joe Biden si president të SHBA-së

Kongresi konfirmon Joe Biden si president të SHBA-së

Pas shpalljes zyrtare të fitores së Kolegjit Zgjedhor të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, Presidenti Trump tha se vendimi “përfaqëson fundin e mandatit të parë më të madh në historinë presidenciale”, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

“Edhe pse nuk jam plotësisht dakord me rezultatin e zgjedhjeve dhe faktet më nxjerrin jashtë, megjithatë do të ketë një tranzicion të rregullt në 20 Janar,” tha Trump në një deklaratë.

Ai ka shtuar se ky është fillimi i luftës së tyre për ta bërë Amerikën të madhe përsëri.

“Unë gjithmonë kam thënë që ne do të vazhdonim luftën tonë për të siguruar që vetëm votat e ligjshme të numëroheshin. Ndërsa ky përfaqëson fundin e mandatit të parë më të madh në historinë presidenciale, është vetëm fillimi i luftës sonë për ta bërë Amerikën përsëri të madhe”, tha Trump duke përsëritur pretendime të rreme në lidhje me zgjedhjet që nxitën një turmë për të sulmuar Kapitolin.

09:52 Numërimi i votave të Kolegjit Zgjedhor nga një seancë e përbashkët e Kongresit Amerikan ka konfirmuar demokratin, Joe Biden, si fituesin zyrtar të zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit.

Seanca e Kongresit vazhdoi pas rreth katër orësh trazira, pasi protestuesit e dhunshëm që mbështesin presidentin aktual të SHBA-së, Donald Trump sulmuan ndërtesën e Kongresit duke hyrë brenda.

Garda Kombëtare është mobilizuar për t’iu ofruar mbështetje zyrtarëve federalë të zbatimit të ligjit.

Një grua që është plagosur gjatë dhunës në Kongres, ka vdekur. Policia e Uashingtonit tha se tre persona të tjerë vdiqën nga “urgjencat mjekësore”.

Kur ligjvënësit iu rikthyen seancës, qindra mbështetës të Trumpit ishin ende në rrugët e Uashingtonit, përkundër pranisë së madhe të policisë dhe shtetrrethimit të shpallur nga ora 6 e pasdites.

“Për ata që bënë kërdi në Kongresin tonë sot: Ju nuk keni fituar. Le t’i kthehemi punës”, tha nënpresidenti Mike Pence.

“Ne do ta certifikojmë fituesin e zgjedhjeve të vitit 2020”, shtoi udhëheqësi republikan i Senatit, Mitch McConnell.

Për më shumë rreth zhvillimeve në Kongres, lexoni këtu.

Amendamenti i 12-të; Ligji 137-vjeçar

Procedurat për mënyrën se si mbahen zgjedhjet presidenciale përshkruhen në Kushtetutën e SHBA-së, në një amendament pasues dhe në një ligj të vitit 1887.

Anëtarët e një organi politik unik, të quajtur Kolegji Zgjedhor, zgjedhin zyrtarisht presidentin, duke hedhur votat që pasqyrojnë rezultatet e certifikuara të votave të popullit në secilin shtet dhe në Distriktin e Kolumbias.

Vota e Kolegjit Zgjedhor certifikohet më pas nga Kongresi i ri, që betohet pas Vitit të Ri dhe rreth dy javë përpara inaugurimit presidencial. Dita e inaugurimit, që është 20 janari, është e përcaktuar me Amendamentin e 12-të të Kushtetutës amerikane.

Seanca tradicionalisht udhëhiqet nga zëvendësi i presidentit që është ende në detyrë – në këtë rast Mike Pence.

Sipas rregullave, nënkryetari supozohet të ketë jo më shumë se një rol ceremonial – përfshirë hapjen e zarfeve që kanë votat e Kolegjit Zgjedhor dhe shpalljen e atyre rezultateve.

09:48 Kongresi amerikan konfirmoi fitoren e presidentit të zgjedhur Joe Biden në zgjedhjet e 3 nëntorit, pas numërimit të votave të Kolegjit Zgjedhor dhe rrëzimit të të gjithë kundërshtimeve nga ana e disa kongresmenëve dhe senatorëve republikanë.

09:28 Punimet e Kongresit: Ligjvënësit amerikanë refuzojnë përpjekjen e parë për të parandaluar certifikimin zgjedhor

Procesi i certifikimit të fitores në zgjedhje të Joe Biden rifilloi pasi një turmë pro-Trump pushtoi të mërkurën mbrëma në Kapitolin e SHBA.

ImageFOTO GALERI
Procesi i konfirmimit vazhdoi gjatë gjithë natës ashtu siç pritej, me afrimin e konfirmimit të fitores presidenciale të Biden.

Kundërshtimet ndaj rezultateve në dy shtete, Arizona dhe Pensilvania, dështuan pas debatit, ndërsa kundërshtimet në përpjekje të republikanëve ndaj rezultateve të shteteve të tjera nuk arritën të pastrojnë pragun që lejon debatin, shkruan “The Guardian”, transmeton “Bota sot”.

Katër njerëz vdiqën në trazirat në Capitol, duke përfshirë një grua që u qëllua nga policia kur një turmë u përpoq të thyejë një derë të barrikaduar dhe tre të tjerë që pësuan “urgjenca mjekësore”, sipas policisë.

Të paktën 52 persona thuhet se u arrestuan.

Trump lëshoi ​​një deklaratë video pas shkarkimit të Kapitolit duke u thënë anëtarëve të mafies “ne ju duam” por duke u kërkuar atyre të shkojnë në shtëpi. Forcat e sigurisë rifituan kontrollin e Kapitolit mbrëmjen e së mërkurës vonë.

Agjitacioni në kryeqytet gjatë ngjarjeve të mbrëmjes pa një deputet në ekipin e sigurimit kombëtar të Trump të japë dorëheqjen dhe shefi i kabinetit të nënkryetarit Mike Pence që nuk pranoi të komentonte mbi raportet e dorëheqjes së tij.

Trump ishte në luftë të hapur në mediat sociale me Pence dhe udhëheqësin e shumicës senatore Mitch McConnell – derisa Twitter dhe Facebook pezulluan përkohësisht llogaritë e tij.

***

Përfaqësuesja demokrate e Pensilvanisë, Madeleine Dean, iu bashkua thirrjeve për heqjen e Presidentit Donal Trump nga detyra me anë të amendamentit të 25-të të Kushtetutës.

“Unë me siguri shpresoj se është e mundur”, tha ligjvënësja i Pensilvanisë duke folur në CNN.

Ajo tutje ka shkruar se, “Unë mendoj se ky President e ka provuar veten ditë pas dite, muaj pas muaji, vit pas viti që është i paqëndrueshëm dhe i papërshtatshëm”.

Ajo madje shkruan edhe se “Në këto ditë në rënie të kësaj presidence të turpshme, shpresoj se do të jemi në gjendje të kërkojmë amendamentin e 25-të”, vazhdoi ajo.

“Nëse jo tani, kur do ta bëje?” – pyeti Dean.

Ligjvënësit amerikanë refuzojnë përpjekjen e parë për të parandaluar certifikimin zgjedhor

Në seancën e përbashkët të Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA u refuzua një kundërshtim nga disa ligjvënës republikanë për të vërtetuar votën elektorale të Arizonës për Joe Biden.

Dhoma e udhëhequr nga demokratët votoi 303-121 kundër masës. Një votë e ngjashme që refuzon kundërshtimin ndaj rezultateve të zgjedhjeve të Arizonës ndodhi më herët në Senatin e kontrolluar nga Republikanët, i cili votoi 93-6 kundër.

Kongresi po vazhdon procesin për të certifikuar votat elektorale të 50 shteteve. Disa senatorë republikanë të udhëhequr nga Josh Hawley i Misurit dhe Ted Cruz i Teksasit, së bashku me më shumë se 100 republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve, po bëjnë përpjekje për të kundërshtuar rezultatet nga një numër shtetesh.

Përpjekja republikane nuk ka pothuajse asnjë mundësi për të parandaluar presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Joe Biden nga marrja e detyrës sepse demokratët kontrollojnë Dhomën dhe mjaft republikanë kundërshtojnë përpjekjen.

Seanca e Kongresit vazhdoi pas rreth katër orësh trazira, pasi protestuesit e dhunshëm që mbështesin presidentin aktual të SHBA-së, Donald Trump sulmuan ndërtesën e Kongresit duke hyrë brenda.

Garda Kombëtare është mobilizuar për t’iu ofruar mbështetje zyrtarëve federalë të zbatimit të ligjit.

Një grua që është plagosur gjatë dhunës në Kongres, ka vdekur. Policia e Uashingtonit tha se tre persona të tjerë vdiqën nga “urgjencat mjekësore”.

Kur ligjvënësit iu rikthyen seancës, qindra mbështetës të Trumpit ishin ende në rrugët e Uashingtonit, përkundër pranisë së madhe të policisë dhe shtetrrethimit të shpallur nga ora 6 e pasdites.

“Për ata që bënë kërdi në Kongresin tonë sot: Ju nuk keni fituar. Le t’i kthehemi punës”, tha nënpresidenti Mike Pence.

“Ne do ta certifikojmë fituesin e zgjedhjeve të vitit 2020”, shtoi udhëheqësi republikan i Senatit, Mitch McConnell.

SHBA: Kongresi rifillon punimet pas dhunës

Kongresi amerikan rifilloi seancën për konfirmimin së rezultateve të Kolegjit Elektoral për fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden, pas dhunës së pashembullt në Kapitol.

Pas disa fjalimeve të anëtarëve të tij, Senati amerikan hodhi poshtë me shumicë dërrmuese një lëvizje nga aleatët e Presidentit Donald Trump për të kundërshtuar certifikimin e rezulateve të zgjedhjeve presidenciale për shtetin e Arizonës që i dha fitoren demokratit Joe Biden.

Si demokratët edhe republikanët dënuan dhunën në Kongres por ndërsa demokratët fajësuar Presidentin Trump për nxitjen e saj, shumica e republikanëve nuk e përmendën atë.

“Ne dënojmë në mënyrën më të ashpër dhunën që ndodhi këtu. Pikëllohemi për humbjen e jetës në këto salla të shenjta, si dhe dëmtimet e pësuara nga ata që mbrojtën Kapitolin tonë sot”, tha nënpresidenti Mike Pence.

Ai tha se ata që sulmuan, nuk fituan.

“Dhuna nuk fiton kurrë. Liria fiton, dhe kjo është ende shtëpia e popullit. Ndërsa rimblidhemi në këtë dhomë, bota do të jetë përsëri dëshmitare e rezistencës dhe forcës së demokracisë sonë”, tha zoti Pence.

Kreu i Republikanëve në Senat Mitch McConnell tha se “ne do të kryejmë detyrën tonë sipas Kushtetutës për kombin tonë.”

Ai shtoi se kjo detyrë do të bëhej sot (të mërkurën).

“Këtë pasdite, Kongresi filloi procesin e nderimit të vullnetit të popullit Amerikan dhe numërimin e votave të Kolegjit Zgjedhor. Ne e kemi përmbushur këtë detyrë solemne çdo katër vjet për më shumë se dy shekuj”, tha ai.

Por ndërsa disa republikanë janë tërhequr nga kundërshtimet e tyre ndaj rezultateve në disa shtete, përfshirë Senatoren Kelly Loeffler që humbi në zgjedhjet e Xhorxhias, të tjetë si Josh Hawley, vazhduan të shprehin kundërshtime.

Kreu i demokratëve në Senat, Chuck Schumer e vuri përgjegjësinë mbi presidentin Trump.

“Kjo do të jetë një njollë në vendin tone, jo aq lehtë për t’u zhdukur. Trashëgimia e fundit, e tmerrshme, e pashlyeshme, e pashlyeshme e presidentit të 45-të të Shteteve të Bashkuara”, tha ai.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *