Emigrantët shqiptarë bllokohen në Kakavijë, autoritet greke nuk lejojnë kalimin e tyre, ja cila është arsyeja – FaxWeb

Emigrantët shqiptarë bllokohen në Kakavijë, autoritet greke nuk lejojnë kalimin e tyre, ja cila është arsyeja – FaxWeb

Në Kakavijë autoritetet greke kanë kthyer mbrapsht disa emigrantë shqiptarë të cilët kanë qenë të pajisur me dokumenta të rregullta dhe leje qëndrimi, por me mjete identifikimi  jashtë afateve të përdorimit ligjor.

Pak kohë më parë qeveria greke njoftoi se të gjithë emigrantëve shqiptarë që u ka skaduar leja e qëndrimit nuk do të penalizoheshin, por do të shtyhej afati i përdorimit të tyre. Në këtë mënyrë sigurohej kalimi në kufi i emigrantëve, por policia kufitare greke mbrëmjen e sotme theksoi se nuk e njeh ligjin e kaluar në parlamentin grek, pasi atyre nuk u është dorëzuar ende një dokument i shkruar.

Po ashtu një pjesë tjetër e emigrantëve janë paraqitur me test negativ PCR ndërsa në testin e bërë nga pala greke kanë rezultuar pozitiv, duke mos u lejuar të kalonin në pikën kufitare.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *