Çanta spitalore për fëmijën tuaj në ardhje, ja si ta paketoni me gjërat e nevojshme

Çanta spitalore për fëmijën tuaj në ardhje, ja si ta paketoni me gjërat e nevojshme

Ndërsa jeni duke u përgatitur për lindje mos harroni të mendoni se çfarë të sillni në spital për fëmijën tuaj.

Këtu është një listë e tipit të çantës spitalore që mund të përdorni gjatë procesit të lindjes për gjërat që shumë nëna të reja i kanë parë të dobishme shkruan American Pregnancy Association përcjell Gazeta Shneta.

Kjo listë fillon me gjërat e nevojshme për nënën:

– Kartelë e sigurimit shëndetësor.

– Formularët e regjistrimit në spital.

– Sutjena sportive: Shumë gra i konsiderojnë këto jashtëzakonisht të dobishme gjatë një lindje në ujë ose kur përdorin pishinën e lindjes; ato janë gjithashtu të mira për të shtypur laktacionin nëse nuk planifikoni të ushqeni me gji.

– Këmishë nate dhe mantel: Sigurohuni që ato të hapen përpara nëse planifikoni të ushqeni me gji.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

– Pantofla: Gjatë lindjes së hershme rekomandohet gjithmonë të ecni përreth. Këto gjithashtu do t’ju vijnë në ndihmë ndërsa bëni udhëtime në spital për të kontrolluar fëmijën tuaj nëse është në ardhje.

– Çorape: Shumë gra ankohen se këmbët e tyre janë të ftohta gjatë lindjes, kështu që bëni një llogaritje për një palë çorape pas lindjes.

– Mjetet higjenike dhe tualeti: Për të qenë më të rehatshme, merrni një furçë dhëmbësh, pastë dhëmbësh, deodorant, furçë flokësh, shamponë, sapun, locion, tharëse flokësh etj.

– Jastëk nga shtëpia: Kjo ju bën më të rehatshëm, thjesht sigurohuni që të jeni mbi një jastëk me ngjyra të ndryshme për ta dalluar nga jastëkët e spitalit.

– Revistat: Gjatë kësaj periudhe mund të keni disa minuta që mund të lexoni e të largoni stresin e lindjes.

Lista e çantës spitalore për foshnjën:

– Veshje pambuku të duhura pas daljes nga spitali për në shtëpi.

– Kapelë: Foshnjat humbin shumicën dërrmuese të nxehtësisë së trupit përmes kokës.

– Çizme / çorape.

– Marrja e batanijave: Të porsalindurit duhet të mbështillen dhe batanijet janë perfekte për këtë zgjidhje.

– Pelenat dhe pecetat për të porsalindurin tuaj.

– Dorashkat:  Shumë të porsalindur do të kenë thonjë më të gjatë, kështu që ata lehtë mund të gërvishtin fytyrën dhe pjesët e tjera të trupit. /Gazeta Shneta/

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *