Balje: Zgjedhjet s’do të sjellin ndryshime, por vetëm bllokim të shtetit

Balje: Zgjedhjet s’do të sjellin ndryshime, por vetëm bllokim të shtetit

Mërgimtarët të cilët erdhën në Kosovë për t’i kaluar festat e fundvitit me familjarët e tyre kanë filluar të kthehen në vendet ku jetojnë e punojnë.

Në disa pika kufitare, janë krijuar edhe kolona dhe mërgimtarëve po iu bie të presin gjatë në kufi.

Gjendja më e rënduar është në pikën kufitare në Merdare.

Bazuar në publikimin e Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, mërgimtarët duhet të presin 20-50 minuta për të dal nga Kosova, përmes pikëkalimit kufitar në Merdare. Në këtë pikë kufitare, kolona është 300 metra.

Po kaq shumë iu duhet të presin edhe te Dheu i Bardhë. Ndërkohë, pritjet për të hyrë në Kosovë janë nga 3 deri në 5 minuta.

The post Pritje të gjata e kolona deri në 300 metra, gjendja aktuale nëpër pikat kufitare appeared first on GazetaBlic.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *