“Ma bëre 2020-tën speciale”, Eros Grezda i bën si asnjëherë dedikim dashurie Oriolës

“Ma bëre 2020-tën speciale”, Eros Grezda i bën si asnjëherë dedikim dashurie Oriolës

Në një vit plotë ngjarje dhe tragjedi, në 2020 kemi parë humbjen e disa prej yjeve më të mëdhenj të kohë sonë.

Bota e argëtimit ka qenë shtëpia e yjeve më të talentuar ndonjëherë që na entuziazmojnë në ekranin e argjendtë.

Sot i kujtojmë dhe i përshëndesim disa nga njerëzit që humbëm,por që bënë një ndryshim në jetën tonë, duke na bërë të qeshim, të qajmë, të mendojmë, të argërohemi dhe të ëndërrojmë.

Këto janë ikonat e talentuara që kanë vdekur në vitin 2020 deri më tani:

Nexhmije Pagarusha

Nexhmije Pagarusha, ikona e muzikës shqipe është e njohur si një grua e cila gjatë gjithë karrierës së saj i ka shërbyer me nder dhe dashuri atdheut të saj përmes artit.

Nexhmie Pagarusha ka përfuduar shkollën e muzikës në Beograd, dhe gjatë gjithë karrierës së saj artistike ka performuar në koncerte në vende të ndryshme të botës, duke e bërë kështu Kosovën të njohur kudo që ka hedhur hap.

Në vitet e rinisë Nexhmija ka kënduar vepra të përkthyera nga Bethoven, Verdit e shumë emra të mëdhenj. Gjatë gjithë karrierës së saj ka kënduar mbi 150 këngë

Kënga më e njohur e saj është “Baresha”, të cilën e ka kompozuar burri i saj Rexho Mulliqi

Përveç muzikës ajo ka qenë edhe aktore. Ka luajtur në shumë filma dhe është cilësuar nga regjisorët si një aktore e përkryer. Ka mbajtur koncerte në vende të ndryshme të botës, si në Irazel, Bullgari, Bosnjë dhe Hercegovinë, dhe në Kosovë e Shqipëri. Ajo u nda nga jeta në moshën 86 vjeçare, me 07 janar 2020.

Adem Mikullovci

Adem Mikullovci, u lind në vitin 1939, në Vushtrri, Kosovë. Ai ishte aktor dhe politikan shqiptar. Pas studimeve në Akademinë e Teatrit dhe Filmit në Beograd, në vitin 1968 ai u kthye në Prishtinë dhe filloi të punonte në Teatrin Popullor Krahinor, ku ishte pjesë e trupës së teatrit deri më 1990. Adem Mikullovci ka pasur një karierë me 45 role kryesore dhe 70 role në perfomanca teatrore. Nga viti 2017 deri 2019, Mikullovci ishte deputet në Parlamentin e Republikës së Kosovës.

Rolet më të dalluara i realizoi në shfaqjet: “Duke pritur Godonë”Po shkoj për gjah”, “Njeriu që pa vdekjen me sy”, “Dashuria”, “Hotel Kashta” me rekord shikueshmërie(nganjëherë me nga dy shfaqje në ditë), “Fundi i botës”, “Miza në vesh”, “Erveheja” etj. Mikullovci gjithashtu ishte regjisor i disa shfaqjeve në teatër, si: “Pas Vdekjes(Çajupi), “Mosha e bardhë”(D.Agolli), “Dan Shejtani”, “Engjulli i stacionit”, monodrama “Bihorasit”(dramatizim i veprës së autorit Q.Sijariq), “Ti mos u përziej”, komedia “Shtrati, stend up komedia “Përgjuesi” etj. Ai vdiq më 15 shtator, 2020.

 

Leze Qena

Leze Qena (lindur si Elizabeta Spaqi, Prizren, 2 mars 1935 – 25 mars 2020, Prishtinë).

Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje, për të vazhduar më pas studimet për aktrim në Prishtinë. Ishte e martuar me aktorin Xhevat Qena. Këtë aktore e gjeti në interpretim në skenën e Teatrit Kombëtar, në shfaqjen “Macja mbi çatinë e nxehte”.

Së bashku çifti u bë i njohur për një audiencë të gjerë të teatrove. Suksesi i saj u pa sidomos në shfaqjet në televizion. Qena është parë në disa prodhime televizive dhe kinemanë shqiptare. Sidoqoftë, ajo arriti suksesin e saj më të madh me rolin e saj si “Antigona Fishekxhiu Hoxha” në serialin televiziv Familja moderne.

E njohur për shumë role filmike, serial dhe projekte tjera televizve, Leza ishte dhe do të mbetet një nga figurat më të ndritura të artit mbarë shqiptarë. Vdiq më 25 mars 2020

Veprat artistik që la pas vetës janë  “Po e zëmë, po e zëmë” (mini TV seri, 1970), “Ditari i Lec Pazhecit” (mini TV seri, 1975), “I ikuri” (seri për fëmijë, 1980), “Shkolla e fshatit (TV, 1987), “Qesh e ngjesh” (TV, 1982), “Të gjithë me ne” (mini TV seri, 2000), “Familja moderne” dhe së fundi seriali “çka ka shpija”.

Ismet Peja

Ismet Peja është këngëtar i njohur. Ismet Peja është këngëtar i këngëve të vjetra qytetare dhe është i biri i Musa Pejës, i cili ishte po ashtu këngëtar i melosit shqiptar. Që në fëmijëri prej moshës 13 vjeçare filloi të merrej me muzikë. Sukseset më të mëdha i arriti me shoqërinë muzikore “Hajdar Dushi”, me të cilën kishte prezantime të shumta në TVP dhe Radio Prishtinë.

Në Qershor 1970, Ismet Peja merr pjesë në Akordet E Kosoves 1970 me këngën “Ne Agim Heret U Qova“. Albumi i tij i parë doli në vitin 1986 me orkestrën e “Hajdar Dushit“. Gjerë tani ka publikuar një numër të madh të albumeve muzikore dhe 4 videokaseta.

Në vitin 2005 nxori një album me djalin e tij, këngëtarin Visar Peja. Ndersa këngët e tij më të njohura janë : “Knoma Kengen Sa T`jam Gjalle”. Muzika e këngës u punua nga Besim Bunjaku, teksti u shkrua nga Besim Bunjaku. “Hajt T’ja Thojme Nje Kenge Te Bukur”, “Baba E Nona Të Kan Rrit”, “Hajt Tja Thojm Nje Kang Te Bukur”, “Këngë Të Vjetra Qytetare”, “Robi Plaket Kur Don Vet”, “Me Kange Te Mija Jeni Rrit”.
Ai ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare në orët e para të mëngjesit të së hënës, 23 Nentor 2020.

 

Përveq artisteve shqiptar në këtë vit humbëm edhe  shumë figura nderkombetare te filmit, muzikes, sportit etj.

Përsonalitete të njohura si:

Vdekja e legjendës së basketbollit Kobe Bryant në një përplasje helikopteri në moshën 41 vjeç tronditi botën.

Ylli i NBA-së dhe vajza e tij 13-vjeçare ishin midis nëntë personave të vrarë kur avioni ra në mjegull të dendur në kodrat përreth Los Angeles.

Një nga të paktët atletë në mbarë botën i njohur thjesht me emrin e tij të parë, ylli i LA Lakers Bryant ishte një pesë herë kampion i NBA, një 18-herë NBA i të gjitha yjeve, dhe konsiderohet gjerësisht në mesin e basketbollistëve më të mëdhenj në histori.

Një yll i mirëfilltë crossover, Bryant ishte i njohur shumë përtej sportit të tij dhe ndikimi i tij u shtri në të gjithë botën.

John Shrapnel ishte një aktor i respektuar i teatrit i cili gjithashtu ishte shfaqur në një numër filmash, duke përfshirë Notting Hill, Gladiator, 101 Dalmatët, Dukesha dhe Aliops Autopsia.

Ai ishte anëtar i Royal Shakespeare Company dhe gjithashtu kishte përvojë si aktor i zërit.

Teatri Kombëtar i drejtoi homazhe yllit, duke e përshkruar atë si një “aktor të mrekullueshëm” pas vdekjes së tij në moshën 77 vjeç.

Irrfan Khan ishte ndër aktorët e parë indianë që bëri një shenjë të qëndrueshme në kinemanë perëndimore, i njohur për audiencat ndërkombëtare për rolet e tij në Jeta e Pi, Milioneri i Slumdogut dhe Bota Jurasike.

Në një deklaratë pas vdekjes së tij nga kanceri në moshën 53 vjeç, familja e yllit Bollywood e quajti atë “një njeri me pak fjalë dhe një aktor me shprehje të heshtura, me sytë e tij të thellë dhe veprimet e tij të paharrueshme në ekran”. Në një karrierë që përfshin më shumë se 30 vjet, aktori bëri debutimin e tij në ekran në dramën Salaam Bombay të nominuar për Oskar 1988.

Filmi i fundit i Bollywood-it i Khan, Angrezi Medium, një vazhdim i një prej hiteve të tij më të mëdha, Hindi Medium, u lançua një muaj para vdekjes së tij.

Jerry Stiller, më i njohur për rolin e babait të George Costanza Frank në Seinfeld dhe Arthur Spooner në King Of Queens, lindi në New York të epokës së depresionit më 8 qershor 1927 – djali i një shoferi autobusi dhe amvise.

Ai u frymëzua për të hyrë në biznes në moshën tetë vjeç kur babai i tij e çoi për të parë Vëllezërit Marx në klasiken e komedisë Një natë në Opera dhe më vonë fitoi një diplomë drame pasi shërbeu në Luftën e Dytë Botërore.

Karriera e tij me të vërtetë mori hov pasi u takua me gruan Anne Meara në 1953, me të cilën ai formoi një akt të dyfishtë popullor, duke luajtur në disa shfaqje të ndryshme televizive gjatë viteve 1960 dhe 1970 dhe gjithashtu në një prodhim të vetëm të Broadway të shkruar nga Meara – i quajtur Pas- Luaj – në 1995.

Djali i tij, aktori Ben Stiller, udhëhoqi homazhet pas vdekjes së tij nga shkaqe natyrore në 92, duke thënë: “Ai ishte një baba dhe gjysh i shkëlqyeshëm, dhe burri më i përkushtuar për Anne për rreth 62 vjet”.

Sir Ian Holm ishte një yll i industrisë britanike të filmit i cili fitoi një çmim Laurence Olivier, Tony dhe një BAFTA dhe ishte anëtar i kompanisë prestigjioze Royal Shakespeare.

Ai u nominua për një Oskar për rolin e tij si Sam Mussabini në hitin 1981 Chariers Of Fire, dhe gjithashtu luajti Bilbo Baggins në filmat The Hobbit dhe The Lord Of The Rings, si dhe luajti në filma duke përfshirë The Fifth Element, Alien, The Rrobat e reja të perandorit dhe çmenduria e mbretit George.

Sir Ian ishte martuar katër herë, së fundmi me Sophie de Stempel, një mbrojtëse dhe model i jetës së Lucian Freud, dhe kishte pesë fëmijë.

“Ai vdiq i qetë në spital, me familjen dhe kujdestarin e tij” të moshës 88 vjeç, tha një deklaratë nga agjenti i tij, duke shtuar se sëmundja e tij ishte e lidhur me Parkinson.

Aktorja Kelly Preston u shfaq së bashku me Tom Cruise si e fejuara e tij në Jerry Maguire, dhe me Arnold Schwarzenegger dhe Danny DeVito në komedinë Binjakët.

Ajo gjithashtu luajti së bashku me burrin e saj John Travolta disa herë, së fundmi në mob flick Gotti në 2018. Pasi u tha që ajo kishte kancer gjiri, ajo e mbajti diagnozën e saj private dhe vdekja e saj në moshën 57 vjeç tronditi botën.

“Ajo bëri një luftë të guximshme me dashurinë dhe mbështetjen e kaq shumë njerëzve,” tha Travolta në nderim. Çifti ishin të martuar për më shumë se 28 vjet dhe kishin tre fëmijë. Më i madhi i tyre, Jett, vdiq në 2009, në moshën 16 vjeç, pasi pësoi një krizë gjatë pushimeve në Bahamas.

Heralded si një “origjinal i vërtetë” “shkatërroi stereotipet” Chadwick Boseman fitoi kritika pozitive të fansave për rolin e tij në Black Panther – filmi i parë superhero me buxhet të madh me një hero të zi, regjisor dhe një shumicë të zezë, dhe gjithashtu filmi i parë superhero për të marrë një nominim për Oskar për fotografinë më të mirë.

Vdekja e tij në moshën 43 vjeç, ndërsa ishte në kulmin e karrierës së tij filmike, tronditi botën, si dhe me faktin qe yllin që kishte mbajtur privat faktin se vuante nga kanceri i zorrës së trashë.

Si dhe duke luajtur T’Challa në Black Panther, Boseman luajti ikona të tjera zezake si Jackie Robinson dhe James Brown në fillim të karrierës së tij, ai dhe gjithashtu u shfaq në Spike Lee’s Da 5 Bloods më herët në vitin 2020. Në Black Bottom të Ma Rainey, filmi i fundit që bëri para vdekja se tij, ai luan boristin ambicioz të bendit seancë Levee, një njeri që bëri një emër në Çikago në vitet e 1920.

Nese artisti do të nominohej për një Oskar për të dy keto rolet, ai do të ishte aktori i parë që do të merrte dy qmime pas vdekjes.

GazetaBlic.

The post Yjet që u shuan në vitin 2020 appeared first on GazetaBlic.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *