Tabela për vitin 2020: 14 skuadra luajtën në Superligë, Drita bindshëm e para

Sot është dita e fundit e vitit 2020, një vit që ka goditur fuqishëm të gjitha sferat e jetës e ndër to edhe futbollin.

Superliga e Kosovës shkoi në një pauzë të tejzgjatur dimërore gjatë vitit që po lëmë pas, për tu rikthyer pastaj me ndeshje gjatë muajve të nxehtë të verës, shkruan Gazeta Olle.

Futbollistët dhuruan emocione të shumta për tifozët, ani pse këta të fundit nuk mundën të ishin të pranishëm në stadiume.

Drita ka qenë skuadra që ka shkëlqyer më së shumti gjatë 365 ditëve të këtij viti, duke arritur të arkëtoj më së shumti pikë në total, teksa pas saj janë treshja e rivalëve Ballkani, Prishtina dhe Gjilani.

Skuadra më e dobët e vitit sipas pikëve të grumbulluara ka qenë Besa e Pejës.

Më poshtë gjeni renditjen tabelore nëse llogariten vetëm ndeshjet e luajtura gjatë vitit 2020.

TABELA:

1. Drita, 78 pikë (34 ndeshje)
2. Ballkani, 71 pikë (35 ndeshje)
3. Gjilani, 65 pikë (34 ndeshje)
4. Prishtina, 63 pikë (34 ndeshje)
5. Feronikeli, 46 pikë (35 ndeshje)
6. Trepça ’89, 42 pikë (34 ndeshje)
7. Llapi, 41 pikë (34 ndeshje)
8. Drenica, 39 pikë (35 ndeshje)
9. Flamurtari, 24 pikë (16 ndeshje)
10. Arbëria, 21 pikë (18 ndeshje)
11. Ferizaj, 14 pikë (17 ndeshje)
12. Dukagjini, 11 pikë (17 ndeshje)
13. Vushtrria, 9 pikë (17 ndeshje)
14. Besa, 6 pikë (18 ndeshje)

/GazetaOlle/

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *