Varianti i ri i koronavirusit në Gjermani që nga nëntori

Varianti i ri i koronavirusit në Gjermani që nga nëntori

Një video virale nga Japonia synon të tregojë se sa lehtë mund të përhapen mikrobet dhe viruset në restorante kur vetëm një person është i infektuar.

Videoja tregon 10 persona që vijnë në restorant, me një person të “infektuar”.

Një substancë fluoreshente e dukshme vetëm nën dritën e zezë zbatohet në duar të atij personi, duke përfaqësuar mikrobe nga një kollë ose një teshtimë.

Secili pjesëmarrës pastaj shkon në bufe siç do të bënte normalisht, duke mos marrë parasysh një infektim të mundshëm, raporton CNN

Videon e gjeni KËTU.

Në fund të videos, pjesëmarrësit janë hedhur nën dritat e zeza duke ndriçuar se ku është përhapur “infeksioni”.

Substanca, e përdorur për të treguar mikrobet, mund të shihet në ushqim, duke përdorur enë dhe pjata, madje edhe në fytyrat e disa prej pjesëmarrësve.

Japonia ka pasur 16,049 raste të konfirmuara Covid-19 dhe 678 vdekje, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

Më shumë se 4.3 milion raste të Covid-19 janë regjistruar në të gjithë botën, duke përfshirë të paktën 297,000 vdekje.

The post Eksperimenti tregon se sa shpejt mund të përhapet një virus si Covid-19 në një restorant appeared first on GazetaBlic.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *