E magjishme mes malesh, Sonila Meço prezanton vilën e familjes

E magjishme mes malesh, Sonila Meço prezanton vilën e familjes

Moderatorja shumë e dashur për publikun, Sonila Meço po i kalon pushimet në Dardhë të Korçës.

Atje Sonila po pushon në vilën e saj që ndodhet mes gjelbërimit.

Së fundmi moderatorja ka postuar disa foto nga vila dy kate që të dhuron një pamje mahnitëse, e ndërtuar e gjitha prej guri dhe me një oborr plot me lule.

Statusi i moderatore:

“Në fshat gjen një energji të pashtershme natyre, blatimi me të mirat e saj arrin kulmin e mrekullisë krijuese. Dhe një pjesë e tyre nuk duan as mundimin më të vogël njerëzor për të ekzistuar të freskëta, të hajthshme, të shijshme e plot shëndet. Për politikë, reformë zgjedhore e në drejtësi jo e jo! As për borxh publik, as për hua marramendëse nga FMN, eurobonde, BB…për deputet zone, rryshfet, korrupsion e babëzi pushteti jo e jo.
Presin nga ne t’u gjejmë udhën drejt njeriut, për t’i shërbyer shëndetit, shijes e kënaqësisë së tij. Kush ka dëshirë, energji, përkushtim, mundësi ia sheh e ndjen dobinë, ama për kë nuk mundet për shumë arsye, nga mjetet, infrastruktura, mbështetja kjo udhë ndërpritet si një urë, që të mundëson jetën ndarë më dysh.
Në Dardhën tonë punojmë të tërë, mamaja e bashkëshortit tim, babai, tezja e tij, Drini, unë, vetë Amaris, kushërinjtë, pa përjashtim i përkushtohemi plehërimit organik, mbjelljes, prashitjes, ujitjes dhe gjithmonë në tryezën tonë prej bahçeve kemi prodhimin e tyre bio me mashurka, fasule, domate të varieteteve të ndryshme, karrota, panxhar të kuq, speca, qepë, dardha të pastra e shartuara me goricë, hudhra, kunguj, rukola, sallatë jeshile, luleshtrydhe, mjedër, kumbulla, patate, kastraveca, majdanoz, najazmë, pazì.
Imagjinoni ç’mund të prodhojnë hektarë të tërë e sa shëndetshëm mund të ushqejnë shqiptarët, kur dy bahçe të vogla ngazëllejnë tryezën e familjeve tona në fshat.
Natyra nuk do t’ja dijë për qeveri e strategji, ama që të na shërbejë i duhen politika. Mbështesni prodhuesit shqiptarë, produktin tonë bio, mrekullinë e natyrës sonë nga veriu në jug.”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *