“Erdhi si Çeço te qëndrimi ynë”, Maliqi pas sigurimit të votave për Reformën: Rama do bjerë në ko ma, do pësojë par alizë…

“Erdhi si Çeço te qëndrimi ynë”, Maliqi pas sigurimit të votave për Reformën: Rama do bjerë në ko ma, do pësojë par alizë…

Deputeti Lefter Maliqi, ka reaguar një ditë pasi një pjesë e deputetëve të opozitës së re, shprehën votën pro në favor të marrëveshjes që u arrit në Këshillin Politik për Reformën Zgjedhore.

Maliqi shkruan se Rama është i detyruar që të pranojë rotacionin politik, pasi marrëveshja për Reformën është një kusht i vendosur për integrimin e vendit në BE, dhe do të mundësojë mbajtjen e zgjedhjeve të lira.

Maliqi thotë se ishin pikërisht deputetët e opozitës së re, ata që e detyruan Ramën që ta kalonte marrëveshjen, dhe që tashmë ta votojë në Kuvend, sa kohë që i ka 84 votat, pa qenë e nevojshme që kjo të ndodhë pas diskutimit për listat e hapura, që po bëhet me grupin e deputetëve të kryesuar ngas Murrizi.

Postimi i plotë i Maliqit: Ne kishim bindjen se Ramziu nga drejtimi i paditur do te vinte si Çeço tek qëndrimi yne..,dhe erdhi duke u tërhequr zvarre e duke u lëpirë pavarsisht se per pushtetin e tij personal ka bere pirueta. Tani eshte radha ti kujtojme Ramziut se do te pranoje dhe rotacionin politik, ose nga mosqarkullimi i gjakut do te bjere ne koma ose do te pesoje paralize te plote duke vazhduar te thote ne publik budalliqe.

Ne nuk kemi levizuar nga qendrimi yne proamerikane e proeuropiane dhe ja arritem qellimit. Ne e detyruam Ramen te bashkohej me ne per te miratuar marreveshjen zgjedhore historike te 5 Qershorit ne Rezidencen Amerikane dhe te mbeshtetur nga BE dhe SHBA. Miqte e mi bashkohuni me ne qe ti tregojme Ramziut se ne jemi sot opozita e vertete dhe neser do te jemi maxhoranca.

Gjithcka ju keni thene dhe se bashku do e miratojme keto dite ishin per te diskretituar Ramziun dhe per ti treguar se jemi proamerikane e proeuropiane. Është koha ti tregojmë shqiptareve dhe nderkombtareve se deputetet per marreveshje te tilla historike per te ardhmen e vendit ne BE voten e kane trasparente publike te paster te ndershme dhe te hapur. Votimi i fshehte i sherben vetem Antishqiptareve,antieuropianeve dhe antianerikaneve.Shqiperia si Europa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *