Dhùńá nuk i ńdàhet futbollit śhqíptár, tifozët teńtòjńé të gòdáśín lojtarët dhe arbitrat

Dhùńá nuk i ńdàhet futbollit śhqíptár, tifozët teńtòjńé të gòdáśín lojtarët dhe arbitrat

Pláś śhèrrí në Kategorinë e Tretë. Ashtu si në fazën e parë, Valbona-Labëria nuk është mbyllur qetë. Java e 11-të është mbyllur mes tensioneve dhe kontestimeve për një gol të anuluar. Trajnerët e të dyja ekipeve janë skuqur, ndërsa në fund ishin labët ata që festuan. Takimi pritej me mjaft interes, pasi janë dy skuadra që kërkojnë ngjitjen në Kategorinë e Dytë. Fillimisht është Labëria që surprizon me Kamberaj. Në të 21- ën pasi ka dalë përballë portës, gjuan shtrirazi dhe shënon.

Më tej Valbona bëhet më kërkuese, por barazimi arrihet me një supergol të Tara në të 55-ën. Loja ndizet, por shtohet dhe nervozizmi në fushë. Labët shënojnë dy herë, por në të 80- ën rrjeta e Sinajt me kokë anulohet nga anësori për pozicion jashtë loje, ndërsa ai i Rukajt në të 97-ën ngjalli shumë polemika me arbitrin jo vetëm për një “off side” të pretenduar, por edhe minutave shtesë.

SI NISI ŚHERRÍ – Në minutën e 80-të ka nervoz.izëm nga pankina labe për anulimin e golit të Sinajt. Trajneri Arlindo Rustemaj merr karton të kuq dhe shoqë.rohet jashtë nga for.cat e sigu.riśé. Në minutën e 7-të shtesë, shënohet goli i dytë i fitores nga vlonjatët. Rukaj dhe dy lojtarë të tjerë shkojnë pranë anësorit dhe me ironi i thotë: “Anuloje po deshe”. Sikur të mos mjaftonte kjo, në mesfushë ka hyrë dhe Mustaf Hysenaj (trajneri i Valbonës, që prot.eston ashpër ndaj kryesorit për shtesën). Katër gjyqtarët u sho.qëruan nga for.cat e sigu.risé drejt dhomave të zhve.shjes, por aty u kanë dalë në “pritë” disa tifozë, që i sha.nê dhe tentuan ta godis.nin.

She.rri ka nisur edhe kur lojtarët e Labërisë kanë shkuar drejt dhomave të zhveshjes dhe disa tifozë kanë tentuar të qëllojnë lojtarët labë. For.car e sigu.risé kanë qenë në gatishmëri, duke i paraprirë ndonjë incidenti dhe nuk kanë lejuar që situata të degjenerojë. Në kohë kanë ardhur edhe forcat e rendit, duke marrë situatën nën kontroll. Kujtojmë se edhe në fazën e parë, kjo ndeshje është mbyllur me she.rr, aq sa 3 lojtarë të Labërisë u shoqëruan në Komisar.iatin nr.5 në Kamzë.

NDESHJET E TJERA – Skuadra e Bulqizës është shumë pranë ngjitjes në Kategorinë e Dytë. Kjo, falë dyshes drejtuese Çekiçi-Rrushi, që kanë ndërtuar një ekip solid dhe kanë marrë 10 fitore në 11 ndeshje. Ata edhe pse kanë vuajtur, e mposhtën në shifrat 2-1 Divjakën. Ishte Endrit Kaca që i ka dhuruar këtë trepikësh të rëndësishëm me dopietën e tij, duke zhvlerësuar edhe barazimin e kapitenit Klajdi Qose. Osumi e Pirust kanë dhuruar spektakël e gola. Edhe pse janë dy skuadra pa pretendime, loja ka qenë e nivelit të mirë. Vishkulli, Davidhi, Rizaj e Kërdhicka shënojnë për Osumin e Urës Vajgurore, ndërsa Rando Mesuti dhe Eugen Kaci për ekipin privat nga Mirdita.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *