Pellegrini merr përsipër Real Betis për sezonin e ardhshëm – stacioni i 13-të si trajner kryesor

Pellegrini merr përsipër Real Betis për sezonin e ardhshëm – stacioni i 13-të si trajner kryesor

Manuel Pellegrini

Real Betis Sevilla kanë firmosur një trajner të spikatur për sezonin e ardhshëm. Si tabela-13. i cili zyrtarisht njoftoi LaLigën të enjten, Manuel Pellegrini do të marrë përsipër skuadrën nga trajneri i përkohshëm Alexis Trujillo, i cili ndoqi Rubin në fund të qershorit, dhe do të marrë një kontratë deri më 30 qershor 2023.

Betis është stacioni i 13-të i karrierës së tij për Kilianin 66-vjeçar. Midis 2004 dhe 2013 ai trajneri Villarreal, Real Madrid dhe Málaga në Spanjë. Ai më pas u transferua në Angli, ku drejtoi Manchester Cityn në kampionatin anglez në vitin e tij të parë. Pas gati dy vitesh në Kinë në Hebei China Fortune, Pellegrini mori përsipër West Ham United në vitin 2018, por u lirua atje në fund të vitit 2019.

Während seiner Amtszeiten bei neun Klubs seit 2000 konnte Pellegrini auf Neuzugänge für zusammengerechnet 1,13 Milliarden Euro zurückgreifen, und ist damit nur einer von weltweit fünf Trainern, die in diesem Zeitraum die Milliarden-Grenze knackten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *