“Ta dija para 2 javësh, do e mbaja máskën gjithë jetën”, Berat Buzhala tregon drámën në familjen e tij: Po ia them këtu fjalët që nuk ia them dot te veshi

“Ta dija para 2 javësh, do e mbaja máskën gjithë jetën”, Berat Buzhala tregon drámën në familjen e tij: Po ia them këtu fjalët që nuk ia them dot te veshi

Gazetari Berat Buzhala vijon të ndajë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale eksperiencën e hidhur që po kalon familja e tij për shkak të situatës që është krijuar nga Covid-19 e që po thuajse ka prekur gjithë anëtarët e familjes, ndërkohë që më rëndë ndodhet i ati.

Ai shkruan se asnjëri prej tyre nuk e kanë mposhtur koronavirusin, ndërsa për të atin thotë se ndodhet në gjendje kritike dhe që prej 5 ditësh vijon në gjendje kome.

“Cka po du me thane eshte kjo: Mbani ato maska, mbajeni distancen, e mbajeni edhe higjenen. Sikur te rikthehej gjendja sikur qysh ka qene para dy javesh kisha premtu qe do ta kisha mbajte masken per pjesen tjeter te jetes. Mirepo ajo nuk kthehet tashme, krejt cka mundemi me bo eshte me parandalu raste te tjera, me parandalu me shume fatkeqesi dhe me shume renie te shtetit.”, shkruan gazetari mes të tjerave

Reagimi i plotë: Edhe po tutna, e edhe po pritoj me dale, ndonese kane kalu tashme ma shume se dy jave prej kur jam testu pozitivisht me Covid. Fatkeqesisht nuk kam qene i vetmi ne familje qe pata dale pozitiv, e fatkeqesisht ka prej nesh qe ende nuk po munden me i nxjerr kambet prej kesaj beteje te gjate, te lodhshme, e te merzitshme. E kam fjalen per baben. Gjendja e tij vazhdon me qene kritike, eshte ne kome qe 5 dite.

Cka po du me thane eshte kjo: Mbani ato maska, mbajeni distancen, e mbajeni edhe higjenen. Sikur te rikthehej gjendja sikur qysh ka qene para dy javesh kisha premtu qe do ta kisha mbajte masken per pjesen tjeter te jetes. Mirepo ajo nuk kthehet tashme, krejt cka mundemi me bo eshte me parandalu raste te tjera, me parandalu me shume fatkeqesi dhe me shume renie te shtetit.

Kjo lufte nuk do te zgjas edhe disa dite, e as edhe disa jave. Do te zgjas edhe disa muaj, kurse ne se bashku do te mund ta krijojme nje realitet te ri dhe te perkoheshem, por qe na mbron prej shume dramave familjare.

Une jam i bindun qe ne nje te ardhme jo shume te larget prape kemi me pase mundesi me ndejt truç me njani tjetrin, me kcy ne valle si te dalldisun, ama nuk kemi me pase mundesi me i pas afer vetes ata qe prej pakujdesise tone nuk i kemi afer vetes. E kam thane edhe nje dite tjeter, ky vit eshte Viti i Mbrapshte, e jo ai qe ka thane Kadareja.

p.s. Na pamundesi me ia thane te veshi, po kam nevoje me ia thane qitu babes se nuk ka gajle qe i ke pas prishe krejt mollat e dardhat me helm. Kisha pase qef me prishe hala….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *