“Po me vjen me zgjedh me leshu Kosovën” e trishtuar me konkursin ne Ministrinë e Shëndetësisë  vajza e luftëtarit të UÇK-së

“Po me vjen me zgjedh me leshu Kosovën” e trishtuar me konkursin ne Ministrinë e Shëndetësisë vajza e luftëtarit të UÇK-së

Ministria e Shëndetësisë kishte kërkuar 100 mjekë specialist, 62 infermierë, 20 inspektor sanitar, 4 specialistë të mikrobiologjisë, 8 laborant dhe 6 pozita për staf teknik dhe mbështetës.

Për vullnëtaret të cilët në kohën e Pandemisë, kanë punuar nga Ministria e Shendetësisë u bë e ditur se do të kenë përparësi në këtë konkurs por si duket mbeti vetëm në “letër” sepse ne realitet kjo nuk ndodhi
Pakënaqësitë ndaj konkursit të Ministrisë së Shëndetësisë, tashmë kanë filluar.

Teuta Nishori, e cila kishte aplikuar për pozitën e inspektores sanitare ka thënë se që nga fillimi i hapjes së këtij konkursi kishte dallavere.

Statusi i plotë i Teutës

Nuk e di qysh e mbajta veten rruges tu ec edhe e pash qe Ministria e Shendetesis i ka publiku emrat e atyne qe jan pranu ne rekrutim.
Qe 100 vjet skeni hap konkurs per inspektora sanitar e deklaroheni qe keni munges te tyne, 20vende i keni hap edhe ne ato keni bo dallavere.

PO ME VJEN ME KAJT, PO ME VJEN ME SHA, PO ME VJEN ME ZGJEDH ME LESHU KOSOVEN.
Kerkoj qe Ministria me u bo ma transparente edhe me i publiku aplikimet, leter rekomandimet, trajnimet,vertetimet edhe gjithqka qka kan marre per baze te ktyne qe i kan pranu edhe veq me njerin prej tyne me me shti ne intervist perballe. Nuk eshte cenim i privatesise veq po du me dit kan edhe qfare kualifikimi paska desht me pas perpos me pas pare edhe me pas te njofshem ( jo si un qe jam thjesht qika e ni luftetari qe ska pas kurr asni lloj te perfitimit gjat ktyre viteve) e un krejt kohen jam mburre me kualifikimet qe i kom pas ne aplikim, demoralizim dhe deshperim ma te madh nuk kam pase najhere, skam fjale me shpreh revoltimin tem.

Vullnetare qe 4 muaj ne kohe pandemie edhe asni pike ma shume nuk e pasna pas se disa prej te pranuarve aty.
Kur jom paraqit vullnetare nuk e kam dit se ka me pas konkurs, nuk jam paraqit per perfitime personale, mirepo eshte neveritese me kan deshmitare e ktyne parregullsive.
Faleminderit shume Kosove, e me kto kuadro kurr kerkun skemi me mbrri.

Ankese spo lodhna me bo se e di qe nuk me merret parasysh,
Ska lidhje un punoj ne market ne arke, ne kafe, ne gastronomi e ne call center, a ushtrimin e profesionit qe e du kurr ne jete se lo pa e bo veq mdoket qe jo per juve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *